Temel Felsefemiz

Kitap Turnuvası çocukluk döneminin renkli dünyasındaki oyun oynamanın tadı ile kitap okuma alışkanlığı kazanma arasında bir bağ kurarak, okumanın vazgeçilemeyecek tadını erken yaşlarda hissettirme gayreti ile ortaya çıkmış,uygulamalarda  yüksek seviyede netice alınmış kitap okuma motivasyon aracıdır

Oyunların çocukları kendilerine çekme özelliklerinden biri de aşama kaydettikçe, level atladıkça başarma hissinin verdiği mutluluktur. İşte kitap turnuvası çocuklardaki bu hissi kullanır.  Çeşitli unvanlar vererek, boyama yaptırarak, yapıştırma yapıştırtarak, turnuvanın sonunda  somut bir ödül vererek kitap okumaya motive eder.

Kitap turnuvası motive aracı olarak yüzyıllardır insanların zihin gelişimine katkı sağlamış ve çocukların dünyasında da vezir ve şah gibi güçlü karakterleri olan satrancın figürlerini  kullanır.  (Kitap Turnuvası için satranç bilgisine ihtiyaç yoktur.)

Ödül olarak da kişiyi yeterince onore edebilecek olan  başarı derecesini gösteren  madalyaları ve başarı aşamasını gösteren başarı belgesini kullanır.

Çocuklarımızın  kendi istekleriyle emek vermelerini, sabır ve mücadele duygularını geliştirmelerini sağlarsak, hem de kitap okuma gibi güzel bir hedefe ulaştırarak başarma hissini tattırırsak onlar mutlaka iyi yetişmiş bireyler olacak ve gelecekte güzel işler başaracaklardır.

Sonuç olarak kitap turnuvası  öğrenciyi sınıfında kitap okumaya sürekli uyaran duvar tablosu ile, okuyacağı kitapları planlamasını sağlayan takip dosyası  ile, süreci sürekli canlı tutacak boyama ve yapıştırma aparatları ile ve hak edilmeyi bekleyen madalyası ile  yarıştırarak kitap okutur ve alışkanlık haline gelmesine katkı sağlar. Çocuklarımızla nitelikli ilgilenme ve okumaya motive etme aracı olur.

Kitap Turnuvası, öğrencilerin puanlarına katkı sağlayacak şekilde bir planlamayla uygulanabilir.