Ortaokul İçin Sık Sorulan Sorular

1-) Türkçe öğretmeniyim 5-6-7. sınıflarda kitap okuma etkinliği düzenlemek istiyorum hangi ürünü tercih etmeliyim, okuma takibini nasıl kolay yapabilirim?

*Hedefinizin 1500 veya 2500 olmasına karar vererek  ‘1500/2500 Sayfa Kitap Okuma Motivasyon Setleri’ ni tercih etmelisiniz. (Daha çok 2500 sayfa okuma hedefli setler tercih ediliyor) Bu uygulamada sınıfa duvar tablosu asılır. Duvar tablosunda her öğrenciye ait bir sütun vardır. Öğrenci kitapları bitirdikçe takip dosyasında okunan sayfa sayıları toplanır. Takip dosyasında toplanan sayı kadar duvar tablosuna çıkartma yapıştırılır. Öğrenci okudukça tablodaki bronz, gümüş, altın ve şampiyonlar liginde yükselir. Yarışma bitiş tarihi itibariyle sınıfta ilk üçe giren öğrencilere madalya her öğrenciye bitirdiği lige göre başarı belgesi verilir.

*Etkinliği yarışma havasından uzaklaştırıp sadece takip amaçlı uygulamak istiyorsanız ‘Rekabetsiz 1500/2500 Sayfa Kitap Okuma MotivasyonSetleri’ni tercih etmelisiniz.

*Orta okullar tarafından yüksek oranda tercih edilen ürünümüz sınıf mevcutlarına uygun olarak seçilen ‘1500/2500 Sayfa Kitap Okuma Motivasyon Setleri’ dir

*****

*Okuma takibini günlük olarak veli işbirliği yaparak veya  yapmayarak yarışma havasında uygulamak istiyorsanız okuma hedefinizin 1500 veya 2500 olmasına karar vererek (Genellikle 2500 sayfa hedefli setler tercih ediliyor) ‘Günlük Takip ile 1500-2500 Sayfa Kitap Okuma Motivasyon Setleri’ nden tercih etmelisiniz.

*Etkinliği yarışma havasından uzaklaştırıp sadece takip amaçlı uygulamak istiyorsanız ‘Rekabetsiz Günlük Hedefli 1500/2500 Sayfa Kitap Okuma Motivason Setleri’ ni tercih etmelisiniz.

Takibi kolaylaştırmak için ‘Kitap Uzmanlığı Yöntemi’ Nasıl Uygulanır?

*Sınıf kitaplığındaki kitapların her birine ‘ Uzman’ çıkartması boş bir şekilde yapıştırılır. Öğretmenine kitabı iyi anlatan, detayları kaçırmamış, sorulara net cevap veren öğrenci kitabın uzmanı olur. Uzman olan öğrencinin adı soyadı kitaba yapıştırılan ‘Uzman’ çıkartmasına yazılır. Böylece kitabın uzmanının kim olduğu okuyucular tarafından kolayca bilinir. İlk defa uzman olan öğrenciye uzmanı olduğu kitabın ismi yazılarak ‘Kitap Uzmanlığı Kartı’ verilir ve daha sonra uzman olduğu kitaplar da bu karta yazılır. Bir kitabın birden fazla uzmanı olabilir.

*Uzmanı belli olan kitaplar diğer öğrenciler tarafından okunduğunda;  okuyucu, uzman tarafından kontrol edilir.Takip dosyasını  imzalatmak için uzman ve kitabı okuyan öğrenci öğretmene beraber gelip okunan kitabı onaylatırlar. Böylece öğretmen öğrencileri de aktif hale getirerek takibi kolaylaştırır.

Denetim Nasıl Yapılır?

*Kitap Uzmanı veya ögretmen denetimde kitabın içinden rastgele kısa okumalarla soru oluşturup soru sorabilir, rastgele birkaç yerden çok az okuyarak ‘Burayı hatırladın mı hatırladıysan kitabın tam burasında ne anlatılıyor?’ diye sorabilir yada kitabın özetini anlattırarak okuyucuyu denetimden geçirebilir.

Denetim Nezaman Yapılır?

*Okuyucuların kitap uzmanı denetiminden geçirilmesi teneffüslerde; öğretmenin onayının alınması, önceden belirlenen ders  saatlerinde yapılır.

Günlük Hedefli Setlerde Kitap Uzmanlığı Yöntemi Nasıl Uygulanır?

*Öğretmen veli işbirliği yaparak günlük takip yapıyorsa öğrencinin okuduğu kitabın adı ve günlük okunan sayfa sayısı hergün takip dosyasına yazılarak veli tarafından imzalanır. Takipte veli işbirliği yapmıyorsa takip dosyasındaki veli onay bölümü boş bırakılır.

*Bir kitabın okuması bitirildiğinde okuyan öğrenci bitirdiği kitabı ‘Kitap Uzmanı’nın denetiminden geçirir.

* Takip dosyasını  imzalatmak için uzman ve kitabı okuyan öğrenci öğretmene beraber gelip okumayı onaylatırlar. Böylece öğretmen öğrencileri de aktif hale getirerek takibi kolaylaştırır.

Denetim Nasıl Yapılır?

*Kitap Uzmanı veya ögretmen denetimde kitabın içinden rastgele kısa okumalarla soru oluşturup soru sorabilir, rastgele birkaç yerden çok az okuyarak ‘Burayı hatırladın mı hatırladıysan kitabın tam burasında ne anlatılıyor?’ diye sorabilir yada kitabın özetini anlattırarak okuyucuyu denetimden geçirebilir.

Denetim Nezaman Yapılır?

*Okuyucuların kitap uzmanı denetiminden geçirilmesi teneffüslerde; öğretmenin onayının alınması, önceden belirlenen ders  saatlerinde yapılır.

 

2-) Sekizinci sınıflarda hangi etkinliği uygulayabilirim?

Sekizinci sınıflar sınava hazırlandıklarından okumayla ilgili bir rekabetin içine girmeleri doğru değildir. Ancak ‘Rekabetsiz 1500/2500 Sayfa Kitap Okuma Hedefli Setler’ yoluyla öğrencilerin okumaları takip altına alınabilir.

3-) Kitap Okuma Turnuvası etkinliği ne kadar sürede uygulanıp bitirilir?

Kitap okuma turnuvasında süre sınırı yoktur. Bir iki ay içinde bitirmek üzere, dönem sonunda bitirmek üzere, 23 Nisanda bitirmek üzere ve eğitim öğretim yılı sonunda bitirmek üzere uygulanabilir. Birçok öğretmenimiz iki dönem de ayrı olmak üzere yılda iki kere uygulamaktadır.

Bazı öğretmenlerimiz her dönem uygulanacağını öğrencilerine bildirmekte yarıyıl ve yaz tatilinde okudukları kitaplar da turnuvada sayılacağını bilen öğrencileri yüksek performans sergilemektedir

4-)Sınıfta takımlar oluşturarak turnuva düzenleyebilir miyim?

Setin içinden çıkacak olan takım kartı ile takımlar oluşturarak kitap okuma turnuvasını takım halinde de düzenleyebilirsiniz.

Takım oluşturularak uygulanan kitap okuma turnuvasında ödüllendirme nasıl yapılır?

Öğretmenler şu uygulamaları yapmaktadır:

-İlk üçe giren takımların kaptanlarına madalyaları verilir.

-Madalya sipariş ederek başarılı kabul edilen tüm takımların ilk üç öğrencisine madalya verilir.

-Sınıf geneli ençok okuyan ilk üç öğrenciye madalya verilmekte. Takımlar farklı ödüller ile motive edilmektedir.