Nasıl Uygulanır?

*Sınıf kitaplığındaki kitapların her birine ‘Uzman’ çıkartması boş bir şekilde yapıştırılır. Öğretmenine kitabı iyi anlatan, detayları kaçırmamış, sorulara net cevap veren öğrenci kitabın uzmanı olur. Uzman olan öğrencinin adı soyadı kitaba yapıştırılan ‘Uzman’ çıkartmasına yazılır. Böylece kitabın uzmanının kim olduğu okuyucular tarafından kolayca bilinir. İlk defa uzman olan öğrenciye uzmanı olduğu kitabın ismi yazılarak ‘Kitap Uzmanlığı Kartı’ verilir ve daha sonra uzman olduğu kitaplar da bu karta yazılır. Bir kitabın birden fazla uzmanı olabilir.

*Uzmanı belli olan kitaplar diğer öğrenciler tarafından okunduğunda;  okuyucu, uzman tarafından kontrol edilir.Takip dosyasını  imzalatmak için uzman ve kitabı okuyan öğrenci öğretmene beraber gelip okunan kitabı onaylatırlar. Böylece öğretmen öğrencileri de aktif hale getirerek takibi kolaylaştırır.

Denetim Nasıl Yapılır?

*Kitap uzmanı veya ögretmen denetimde kitabın içinden rastgele kısa okumalarla soru oluşturup soru sorabilir, rastgele birkaç yerden çok az okuyarak ‘Burayı hatırladın mı hatırladıysan kitabın tam burasında ne anlatılıyor?’ diye sorabilir yada kitabın özetini anlattırarak okuyucuyu denetimden geçirebilir. Öğretmen kitap uzmanının denetimden geçirdiği okuyucuların kitaplarını takip dosyasında doğrudan onaylayabilir.

Denetim Nezaman Yapılır?

*Okuyucuların kitap uzmanı denetiminden geçirilmesi teneffüslerde; öğretmenin onayının alınması, önceden belirlenen ders  saatlerinde yapılır.

 GÜNLÜK HEDEFLİ SETLERDE KİTAP UZMANLIĞI YÖNTEMİ

Nasıl Uygulanır?

*Öğretmen veli işbirliği yaparak günlük takip yapıyorsa öğrencinin okuduğu kitabın adı ve günlük okunan sayfa sayısı hergün takip dosyasına yazılarak veli tarafından imzalanır. Takipte veli işbirliği yapmıyorsa takip dosyasındaki veli onay bölümü boş bırakılır.

*Bir kitabın okuması bitirildiğinde okuyan öğrenci bitirdiği kitabı ‘Kitap Uzmanı’nın denetiminden geçirir.

* Takip dosyasını  imzalatmak için uzman ve kitabı okuyan öğrenci öğretmene beraber gelip okumayı onaylatırlar. Böylece öğretmen öğrencileri de aktif hale getirerek takibi kolaylaştırır.

Denetim Nasıl Yapılır?

*Kitap Uzmanı veya ögretmen denetimde kitabın içinden rastgele kısa okumalarla soru oluşturup soru sorabilir, rastgele birkaç yerden çok az okuyarak ‘Burayı hatırladın mı hatırladıysan kitabın tam burasında ne anlatılıyor?’ diye sorabilir yada kitabın özetini anlattırarak okuyucuyu denetimden geçirebilir.Öğretmen kitap uzmanının denetimden geçirdiği okuyucuların kitaplarını takip dosyasında doğrudan onaylayabilir.

Denetim Nezaman Yapılır?

*Okuyucuların kitap uzmanı denetiminden geçirilmesi teneffüslerde; öğretmenin onayının alınması, önceden belirlenen ders  saatlerinde yapılır.