İlkokul İçin Sık Sorulan Sorular

1- İkinci-üçüncü-dördüncü sınıf öğretmeniyim, sınıfımda kitap okuma etkinliği düzenlemek istiyorum hangi ürünü tercih etmeliyim?

*Öğrencilerin okuyup bitirdikleri kitapları yarışma havasında takip ederek uygulamak istiyorsanız ‘1500/2500 Sayfa Kitap Okuma Motivasyon Setleri’ni tercih etmelisiniz.

*Öğrencilerin okuyup bitirdikleri kitapları ,yarışmanın etkisini azaltarak takip amaçlı etkinlik yapmak istiyorsanız ‘Rekabetsiz 1500/2500 Sayfa Kitap Okuma Motivasyon Setleri’nitercih etmelisiniz.

*Okuma takibini günlük olarak veli işbirliği yaparak / yapmayarak yarışma havasında uygulamak istiyorsanız  ‘Günlük Hedefli 1500-2500 Sayfa Kitap Okuma Motivasyon Setleri’nden tercih etmelisiniz.

*Okuma takibini günlük olarak veli işbirliği yaparak / yapmayarak yarışmanın etkisini azaltarak takip amaçlı etkinlik yapmak istiyorsanız  ‘Rekabetsiz Günlük Hedefli 1500-2500 Sayfa Kitap Okuma Motivasyon Setleri’ nden tercih etmelisiniz.

* Rekabetsiz setlerde öğrencinin bitirdiği lige göre başarı belgesi verilmekte fakat madalya verilmemektedir.

2-)Kitap takibini nasıl kolaylaştırabilirim?

Kitap okuma takibini aşağıdaki uygulamaları yaparak ‘Kitap Uzmanlığı’ yöntemi ile kolaşlaştırabilirsiniz:

Nasıl Uygulanır?

*Sınıf kitaplığındaki kitapların her birine ‘Uzman’ çıkartması boş bir şekilde yapıştırılır. Öğretmenine kitabı iyi anlatan, detayları kaçırmamış, sorulara net cevap veren öğrenci kitabın uzmanı olur. Uzman olan öğrencinin adı soyadı kitaba yapıştırılan ‘ Uzman’ çıkartmasına yazılır. Böylece kitabın uzmanının kim olduğu okuyucular tarafından kolayca bilinir. İlk defa uzman olan öğrenciye uzmanı olduğu kitabın ismi yazılarak ‘Kitap Uzmanlığı Kartı’ verilir ve daha sonra uzman olduğu kitaplar da bu karta yazılır. Bir kitabın birden fazla uzmanı olabilir.

*Uzmanı belli olan kitaplar diğer öğrenciler tarafından okunduğunda;  okuyucu, uzman tarafından kontrol edilir.Takip dosyasını  imzalatmak için uzman ve kitabı okuyan öğrenci öğretmene beraber gelip okunan kitabı onaylatırlar. Böylece öğretmen öğrencileri de aktif hale getirerek takibi kolaylaştırır.

Denetim Nasıl Yapılır?

*Kitap Uzmanı veya ögretmen denetimde kitabın içinden rastgele kısa okumalarla soru oluşturup soru sorabilir, rastgele birkaç yerden çok az okuyarak ‘Burayı hatırladın mı hatırladıysan kitabın tam burasında ne anlatılıyor?’ diye sorabilir yada kitabın özetini anlattırarak okuyucuyu denetimden geçirebilir.

Denetim Nezaman Yapılır?

Okuyucuların kitap uzmanı denetiminden geçirilmesi teneffüslerde; öğretmenin onayının alınması, önceden belirlenen ders  saatlerinde yapılır.

 

 GÜNLÜK HEDEFLİ SETLERDE KİTAP UZMANLIĞI YÖNTEMİ

Günlük Takip Nasıl Uygulanır?

*Öğretmen veli işbirliği yaparak günlük takip yapıyorsa öğrencinin okuduğu kitabın adı ve günlük okunan sayfa sayısı hergün takip dosyasına yazılarak veli tarafından imzalanır. Takipte veli işbirliği yapmıyorsa takip dosyasındaki veli onay bölümü boş bırakılır.

*Bir kitabın okuması bitirildiğinde okuyan öğrenci bitirdiği kitabı ‘Kitap Uzmanı’nın denetiminden geçirir.

* Takip dosyasını  imzalatmak için uzman ve kitabı okuyan öğrenci öğretmene beraber gelip okumayı onaylatırlar. Böylece öğretmen öğrencileri de aktif hale getirerek takibi kolaylaştırır.

Günlük Takipte Denetim Nasıl Yapılır?

*Kitap Uzmanı veya ögretmen denetimde kitabın içinden rastgele kısa okumalarla soru oluşturup soru sorabilir, rastgele birkaç yerden çok az okuyarak ‘Burayı hatırladın mı hatırladıysan kitabın tam burasında ne anlatılıyor?’ diye sorabilir yada kitabın özetini anlattırarak okuyucuyu denetimden geçirebilir.

Günlük Takipte Denetim Ne zaman Yapılır?

Okuyucuların kitap uzmanı denetiminden geçirilmesi teneffüslerde; öğretmenin onayının alınması, önceden belirlenen ders  saatlerinde yapılır.

*Sınavlı uygulanan kitap turnuvası için ‘Sık Sorulan Sorular -Sınıfta Nasıl Uygulanır?’ butonuna basınız. 

 

3-) Birinci sınıf öğretmeniyim,  sınıfça okumaya geçtikten sonra öğrencileri yarıştırmadan ‘Okuma Motivasyon Seti”ni nasıl uygularım?

Okumaya geçtikten sonra, öğrencilerinizi günlük olarak  velilerinize takip ettirerek sınıfınızın durumunu sürekli gözlemleyebilirsiniz.

Birinci sınıflarda sınıfa asılan duvar tablosunda maksimum okuma hedefi   1500 sayfadır. 1500 sayfa 4 ligten oluşmaktadır. Öğretmen isterse 1000 sayfa hedef vererek bronz, gümüş ve altın ligi tamamlatarak hedefi azaltabilir. Uygulamada haftada en az bir ders saati ayrılarak, öğrencilerin takip dosyalarında toplanan okudukları sayfa sayılarına göre, duvar tablosuna çıkartma yapıştırılır. Böylece hangi öğrencinin kaç sayfa okuduğu kendisine ait sütunda ve tüm sınıfın durumu duvar tablosunda gözlemlenmiş olur.

Okuma hedefinin öğretmen tarafından ekstradan daha da yükseltilmesi okuması zayıf öğrenciler için dez avantaja dönüşebilmekte, ulaşılması imkansız hedef haline gelebilmektedir. Hedefin arttırılması ile ilgili sınıfın tamamının durumu dikkate alınmalıdır.

Etkinliğin sonunda tüm öğrencilere başarı belgesi verilmekte olup, istenirse tamamı şampiyon madalyası ile de ödüllendirilebilir.

4-) ‘Okuma Motivasyon Seti’ ne kadar sürede uygulanıp bitirilir?

Kitap okuma turnuvasında bir süre sınırı yoktur. Bir iki ay içinde bitirmek üzere, dönem sonunda bitirmek üzere, 23 Nisanda bitirmek üzere ve eğitim öğretim yılı sonunda bitirmek üzere uygulanabilir. Birçok öğretmenimiz iki dönem de ayrı olmak üzere yılda iki kere uygulamaktadır.

Bazı öğretmenlerimiz her dönem uygulanacağını öğrencilerine bildirmekte yarıyıl ve yaz tatilinde okudukları kitaplar da turnuvada sayılacağını bilen öğrencileri yüksek performans sergilemektedir

5-) Sınıfta takımlar oluşturarak kitap okuma turnuvası düzenleyebilir miyim?

Setin içinden çıkacak olan takım kartı ile takımları oluşturarak kitap okuma turnuvasını takım halinde de düzenleyebilirsiniz. Etkinliği ilk defa uygulayacak öğretmenlerimize etkinliği takım oluşturmadan uygulamayı tavsiye ediyoruz.

6-) Takım oluşturularak uygulanan kitap okuma turnuvasında ödüllendirme nasıl yapılır?

Öğretmenler şu uygulamaları yapmaktadır:

-İlk üçe giren takımların kaptanlarına madalyaları verilir.

-Madalya sipariş ederek başarılı kabul edilen tüm takımların ilk üç öğrencisine madalya verilir.

-Sınıf geneli ençok okuyan ilk üç öğrenciye madalya verilmekte. Takımlar farklı ödüller ile motive edilmektedir..